Zdielanie harddisku z počítača

Kedže IPBox 200 nemá možnosť vloženia harddisku, je toto jediná možnosť ako nahrávať a potom pozerať filmy pohodlne bez vstávania z kresla. Predpokladajú sa základné znalosti o lokálnej počítačovej sieti a prepojenie počítača s príjmačom do LAN siete.

Nastavenie počítača

1. Na počítači vytvoríme nový účet s menom napr. ipbox a heslom napr.ipbox. To len pre poriadok, kľudne môzete používať aj niektorý existujúci účet. Aby tento účet nezavadzal pri prihlasovaní po spustení počítača, dá sa skryť zmenou nasledovných registrov vo Windows XP:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList
tam treba vytvoriť DWORD kľúč s menom 'ipbox' a hodnotou 0

2. Na počítači musí byť povolený firewall pre IP adresu príjmača, zdielaným adresárom treba umožniť prístup pre užívatela 'ipbox' a adresár ktorý sa bude používať pre nahrávanie filmov musí mať aj právo na zápis pre užívateľa 'ipbox'. Taktiež musí byť v adresári zdielanom pre nahrávanie filmov vytvoreny podadresár 'movie' inak bude príjmač stále hlásiť chybu 'žiadne zariadenie pre nahrávanie' pri pokuse o nahratie filmu.
Preveriť dostupnosť zdielania z príjmača môžeme ľahko pri prihlásení sa cez telnet a vyskúšať ping na počítač a namontovať zdielané adresáre. Tu to aspoň vypíše chybu ak niečo nie je v poriadku, na rozdiel od pripájania pomocou diaľkového ovládača cez príjmač

Z telnet konzoly príjmača to môže vyzerať takto:
adresa počítača je napríklad 192.168.2.24

/var/home/mount > ping 192.168.2.24
192.168.2.24 is alive!
/var/home/mount > mount -t cifs //192.168.2.24/mp3 /var/home/mount/mp3 -o ro,user=ipbox,passwd=ipbox
/var/home/mount > mount -t cifs //192.168.2.24/share /hdd -o rw,user=ipbox,passwd=ipbox
v tejto ukážke budú zo satelitu prístupné mp3 a bude sa dať nahrávať priamo z príjmača ako keby mal harddisk - za predpokladu že bude spustený počítač.

3. Pri nastavovaní zdielania z menu príjmača je to podobné akurát treba pomocou diaľkového ovládača vyplniť všetky kolonky vo formulári 'shares', čo je horšie ako písať SMS na mobilnom telefóne. Zaškrtnúť hodnotu 'pripojiť po spustení' ani netreba, jedine že by sme mali počítač spustený 24 hodín denne, inak pri reštarte alebo vypnutí príjmača by musel byt počítač zapnutý. Jednoduchšie je, keď zistíme že nefunguje zdielanie, ísť do menu a 'pripojiť'. Potom už môžeme aj vypnúť počítač a zapnúť ho bez opätovného pripájania, až kým sa príjmač znovu nevypne alebo reštartne.

4. Tato konfiguracia zdielania je ulozena aj niekde v nastaveniach a tak staci ju zmenit tam. Toto treba ešte preskúmať.

Designed by & Copyright © 2008 Ing.Marián Zubák. All rights reserved.