Software

VLC player

Veľmi šikovný program na prehrávanie filmov na počítači. Okrem možností prehrávať veľa rôznych formátov je jeho hlavná prednosť v tom že dokáže fungovať ako server poskytujúci video stream pre iné počítače alebo zariadenia v sieti. Stiahnuť ho môžete z adresy http://www.videolan.org/vlc/ kde nájdete kompilácie pre rôzne operačné systémy.

Načo sa dá ešte použiť?
Napríklad s ním môžete pozerať vysielanie zo satelitného príjmača okrem TV aj na počítači. To by nemalo až takú výhodu, ale ak to ide pozerať, musí to ísť aj nahrať. :-)

Ako nastaviť nahrávanie vo VLC playeri?
Najprv treba zistiť SID, VPID, APID a iné technické záležitosti okolo DVB vysielania. Našťastie to ide celkom jednoducho a síce stačí otvoriť web stránku nášho satelitného príjmača. Do web browseru napíseme IP adresu (tú čo máme zadanú v sieťových nastaveniach príjmača) a do prihlasovacieho dialógu pre meno a heslo zadáme meno:root a heslo:ipbox. Na web stránke klikneme na tlačítko VLC čím sa hneď spustí VLC prehrávač. Ak nemáme správne asociované prípony môže sa diať vseličo, ale väčšinou sa spustí iný prehrávač alebo sa uloží na disk súbor video.m3u. Pri podrobnejšom preskúmaní tohto súboru zistíme že obsahuje iba url adresu na TS stream príjmača, ktorá sa dá priamo zadať do VLC prehrávača.

Ak chceme sledovaný film aj nahrať, treba na to ísť trošku zložitejšie. Jedna výborná finta pre Linuxákov je použiť wget s adresou TS streamu.

wget "http://192.168.2.250:31339/0,0106,0201,0284" -O "/filmy/nautik.ts"
--00:09:16-- http://192.168.2.250:31339/0,0106,0201,0284
      => `/filmy/nautik.ts'
Connecting to 192.168.2.250:31339... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Length: unspecified

  [     <=>            ] 6,466,768  437.11K/s

Pre tých menej znalých stačí ak vo VLC v menu File / Wizard otvoria dialog 'Streaming/Transcoding Wizard' a postupnym preklikanim vyberu 'Save to file', 'existing playlist item', aktualny stream a bez prekodovavania vyberú formát MPEG TS a zadajú kam sa má súbor uložiť. Po odoslaní sa bude súbor nahrávať na harddisk a po skončení stačí vypnúť VLC prehrávač. Dá sa hneď pri ukladaní zvoliť formát súboru MPEG 1 ale niekedy pri výpadkoch signálu dochádza k strate časti filmu, asi to pri real time spracovaní nestíha tak rýchlo nasynchronizovať. Radšej robím konverziu do mpegu dodatočne z uloženého súboru.

Niekoho určite napadne že čo s tým .ts súborom na disku keď ho vie prehrať len VLC, Media Player Classic a možno niečo ďalšie. Dá sa napríklad skopírovať do zdielaného adresára a v príjmači vybrať z menu 'súborový mód', nájsť a spustiť si nahratý film, ktorý si takto môzeme kedykoľvek znovu pozrieť.

Tí technicky zdatnejší určite budú chcieť film odložit na DVD aby sa im neplnil harddisk. To sa tiež dá pomerne jednoducho bez straty kvality, kedže TS je iba prezlečený MPEG. VLC dokáže otvoriť .ts súbor a rovnako ako pri nahrávaní vie subor prekódovať, takže stačí zvoliť typ výsledného súboru MPEG 1 a je to. Horšie je to so strihaním napr. začiatku a konca, alebo reklám. Na to už treba iný softvér, napríklad Avidemux alebo Mpeg Streamclip. Ak uz máme mpeg súbor je už jednoduché vytvoriť DVD, ale to už nie je o satelitnej technike.

Avidemux

Program je dobrý na jednoduché strihanie a konvertovanie formátov videa. Vie priamo načítať aj .ts súbory a uložiť ich ako .mpeg bez rekompresie. Velmi dobre sa s ním dá vytvoriť .avi súbor, vďaka vstavanej kalkulačke presne na veľkosť CD. Patrí do kategórie freeware a dá sa stiahnuť z adresy http://fixounet.free.fr/avidemux/ alebo je súčasťou skoro každého Linuxu.

ProjectX

Tento javovský program bol zrejme vytvorený presne z dôvodu spracovávania videa nahratého pomocou digitálnych satelitných príjmačov. Často pri otvorení .ts súboru v editore vzniká problém so zlou synchronizáciou zvukovej stopy. Na toto je výborný práve projectx, ktorý vie .ts súbor rozložit na jednotlivé elementárne dátové toky a zároveň nasynchronizuje zvukové stopy s obrazom a opraví poškodené alebo vypadnuté miesta. Tiež sa s ním dá strihať film alebo spájať oddelené časti.
Dá sa stiahnuť tu sourceforge.net

VLCF plugin

Tento plugin do Enigmy umožňuje priamo na TV pozerať filmy ktoré máme na počítači alebo tiež DVD cez DVD mechaniku počítača. Plugin sa naistaluje jednoducho cez ipk a nakonfiguruje sa jeden z typov pripojenia podľa toho či máme na počitači Windows alebo Linux. Potom stačí na počítači spustiť VLC prehrávač a v menu Settings / Add interface / Web interface umožniť riadiť VLC cez sieť. V príjmači sa potom po spustení pluginu zobrazí obsah disku počítača a vybratím niektorého filmu sa spustí prehrávanie. Nie je to celkom najlepší spôsob, lebo VLC prehrávač vlastne načítava film z disku a prekódováva ho do mpeg streamu, ktorému satelitný príjmač už rozumie. Na väčšine avi-čiek to vôbec nie je poznať lebo sami o sebe bývajú dosť kompresované. Na lepšie časy v tomto smere svitá pri HD príjmačoch ktoré v sebe majú mpeg-4 dekodér a tak by mohlo ísť pozerať avi-čka aj bez zbytočného prekódovávania.
Designed by & Copyright © 2008 Ing.Marián Zubák. All rights reserved.